Trvalka sezóny 2018: Astrantia (Jarmanka)
Jarmanky (Astrantia) patří do příbuzenstva rostlin miříkovitých (Apiaceae), stejně jako např. známé zeleniny mrkev, celer nebo petržel. Jedná se ale o vytrvalé okrasné rostliny, vhodné do nejrůznějších typů zahrad. Bohužel ale nepatří zrovna mezi trvalky, které by byly často k vidění. Přitom jde o rostliny nenáročné, zajímavé a známé mimo jiné i z naší přírody. Právě i větší propagace těchto relativně méně známých rostlin byl jeden z důvodů, proč byly jarmanky vybrány členy Českého spolku perenářů jako trvalka sezóny 2018.
Zahradní sortiment jarmanek je v naprosté většině tvořen odrůdami jarmanky větší (A. major). Tento druh je poměrně hojný i v naší přírodě a rovněž na řadě míst většiny evropských států. Jeho přirozeným stanovištěm jsou především vlhčí louky, vlhčí lesní paseky a světlé lesy či křoviny, popř. také vlhké, ale nepodmáčené, okraje vodních ploch.
Rostliny jsou nápadné především svými okoličnatými květenstvími, tvořenými u zahradních odrůd nápadně zbarvenými listeny a množstvím jednotlivých, podobně jako listeny zbarvených, drobných kvítků. Květenství botanického druhu je bělavě nazelenalé či velmi lehce narůžovělé.
Zahradní odrůdy pak vynikají výrazněji zbarvenými květy, často jasně růžovými až nachově červenými. V nabídce jsou ale i odrůdy téměř čistě bílé. Příkladem odrůd s tmavě červenými květenstvími jsou např. ´Hadspen Blood´, ´ Konings Kinderen´, ´Abbey Road´, ´Venice´, ´Rosensinfonie´, ´Claret´ aj. Z růžově kvetoucích kultivarů je možno jmenovat třeba ´Roma´, ´Star of Royals´, světle růžová je pak ´Pink Pride´ či ´Lola´ aj.
Bílou odrůdou s nazelenalými listeny je např. ´Snow Star´, více zelená pak ´Orlando´. Existuje rovněž odrůda ´Sunningdale Variegated´ s výrazně krémově žlutě panašovanými listy. Výškou se od sebe jednotlivé odrůdy nijak dramaticky neliší, obvykle dorůstají 50-90cm, podle stanovištních podmínek.
Na vhodném stanovišti se jedná o dlouhověké rostliny, které se dokážou i samy přesévat. Vyžadují ale půdy stále mírně vlhké, resp. nevysychavé. Pokud je půda opravdu stále spolehlivě vlhká (zejména v létě), pak snášejí i plné slunce. Obecně ale dávají přednost spíše polostinných místům či stanovišti s rozptýleným světlem. Lze je ale použít i do stále zastíněných ploch. Toleruje většinu běžných zahradních půd, upřednostňuje ale místa s půdou propustnou s vyšším podílem organické hmoty. Lze ji množit dělením trsů brzy na jaře nebo po odkvětu a některé odrůdy pak i výsevem.
Velmi dobře se hodí do přírodně pojatých zahrad a květinových výsadeb, do kombinovaných trvalkových záhonů, jako doplněk ve výsadbách nižších keřů, do podrostových výsadeb např. společně s bohyškami (Hosta), dlužichami (Heuchera), kakosty (Geranium) apd. Hezky vypadají i jako květiny k řezu.
Mimo jarmanky vyšší se občas pěstuje i kavkazský druh Astrantia maxima. Ten je nápadný především svými jasně starorůžově zbarvenými květenstvími. Jeho pěstební nároky jsou stejné. V sortimentu je i odrůda ´Buckland´, která kvete sterilními, světle růžovými květy a která vznikla křížením obou výše zmíněných druhů jarmanek.
Jarmanky nakvétají obvykle na přelomu května a června a představují velmi hezký a neobvyklý prvek pro zpestření převážně podrostových výsadeb květin či polostinných až stinných partií zahrady. I přes relativně menší povědomí o možnostech použití tohoto druhu na zahradách, není žádným velkým problémem rostliny získat. Základní sortiment nabízí většina domácích trvalkových školek a mnohá zahradní centra.